V USA zemřel po delší nemoci odbojář Ctirad Mašín
 
13. srpna 2011  12:04,  aktualizováno  16:07
V sanatoriu pro vojáky a válečné vysloužilce v americkém státě Ohio zemřel v sobotu v 11:00 SELČ po delší nemoci Ctirad Mašín. Měl leukémii. Odbojář vedl spolu se svým bratrem a dalšími lidmi v 50. letech v Československu ozbrojený odpor proti komunistickému režimu. V době smrti u něj byli bratr Josef a sestra Zdena.
 
"Byl několik týdnů nemocný. Charakter nemoci není nutné komentovat, lidé v 81 letech bývají různě nemocní a došlo i na Radka. Je to samozřejmě možné dávat i do souvislosti s vězněním v Jáchymově, ale to jsou řeči, které nemám rád," řekl severu iDNES.cz dokumentarista Martin Vadas, kterému informaci sdělil Mašínův bratr Josef. Vadas o celé skupině odbojářů natočil v roce 1996 dokument nazvaný Země bez hrdinů, země bez zločinců.
 
Případ skupiny kolem bratří Josefa a Ctirada Mašínových, kteří se počátkem 50. let postavili komunistickému režimu se zbraní v ruce, dodnes vyvolává v české společnosti rozepře, protože při jejich činnosti zemřelo několik lidí. Někteří lidé opakovaně požadují, aby jim bylo uděleno státní vyznamenání, jiní odbojáře označují za vrahy.
Ctirad Mašín se spolu se svým mladším bratrem Josefem a loni zesnulým Milanem Paumerem prostřílel v roce 1953 do západního Německa. Další členové skupiny byli později v ČSSR odsouzeni k hrdelním trestům nebo mnohaletému žaláři. Skupina ještě před útěkem zabila v Československu dva příslušníky SNB a pokladníka. 
 
Pohřbí ho ve Spojených státech
Po útěku na Západ sloužil Ctirad Mašín pět let v americké armádě, poté podnikal společně s bratrem a Paumerem v Texasu, nakonec se osamostatnil. Měl postupně firmy v několika státech USA. Měl dva syny a dceru.
Oba Mašínové se nikdy do České republiky vrátit nechtěli. Jak potvrdil o dva roky mladší Josef Mašín, jeho bratr bude v Americe také pohřben. Kdo přijede na pohřeb z Čech, zatím neví. 
 
 "Jeho vůle byla být pohřben v Americe, na vojenském hřbitově. Rozhodnutí, kdo se tady má objevit, kdo chce přijít, záleží na těch lidech, kteří sem chtějí přijít," řekl Radiožurnálu Josef Mašín.
V posledních letech měl rakovinu
V posledních letech se Ctirad Mašín potýkal s rakovinou a podle Eduarda Stehlíka z Vojenského historického ústavu by příčinou smrti mohla být leukémie. "Rodina důvody smrti nekomentuje. Faktem je, že se dlouhá léta potýkal s rakovinou. Příčinou smrti proto bude zřejmě opravdu leukémie v té nejhorší z variant, které u této nemoci existují," řekl iDNES.cz
Dle Stehlíka mohlo v onemocnění Ctirada Mašína hrát hypoteticky roli to, že byl vězněn na Jáchymovsku, kde v uranových dolech přicházel do styku s radioaktivním materiálem. "Vzhledem k tomu, že se s určitou formou rakoviny potýkal už od 60. let, předpokládám, že to svoji vazbu mít mohlo," míní Stehlík.
Politici by měli sklopit hlavu a omluvit se, míní režisér
Podle Martina Vadase je smrt Ctirada Mašína výzvou české společnosti, aby si uvědomila, co znamenal třetí odboj pro důstojnost lidí v zemi. Reagoval na to, že Mašínové ani Paumer nedostali za své činy nejvyšší státní vyznamenání. "Politici by měli sklopit hlavu a omluvit se," míní Vadas.
 
Podobný názor má i Eduard Stehlík: "Bylo velkou chybou, že nebyli za svoji činnost odměněni bezprostředně po listopadu 1989 prezidentem Václavem Havlem. Kdyby bývalo k tomuto došlo, tak tady nebyl dán prostor ke zpochybňování, kriminalizování a tak dále. Jde jednoznačně o odbojovou skupinu, která nemá nic společného s tím, jak je prezentovali komunisté před rokem 1989," řekl iDNES.cz.
Co se týká dalšího oceňování činnosti skupiny, je Stehlík skeptický. "Po loňské smrti Milana Paumera, kdy se jednoznačně i účastí nejvyšších představitelů státu na jeho pohřbu prezentovalo navenek pozitivní hodnocení jejich činnosti, jsem předpokládal, že dojde k nějakému zlomu. Ten bohužel do současné doby nenastal. Z pohledu jak Milana Paumera, tak Ctirada Mašína už je pozdě."
Mašíny ocenil plaketou Topolánek
Bratry Mašíny i Paumera ocenil na jaře 2008 tehdejší premiér Mirek Topolánek plaketou předsedy vlády. Senát nicméně už několikrát Mašíny, Paumera i další bez úspěchu na vyznamenání navrhl. 
 
 
Státní vyznamenání získala z rodiny jen matka Zdena Mašínová, která v roce 1998 obdržela in memoriam Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Její dcera ale odmítla řád na Pražském hradě převzít – protestovala tak proti tomu, že její bratři tehdy vyznamenání nedostali. Řád převzala až více než po roce.
Otec bratří Mašínů, Josef Mašín, byl v roce 2005 prezidentem Václavem Klausem povýšen in memoriam do hodnosti generála.
K úmrtí někdejšího bojovníka proti komunismu se vyjádřil například ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který už také rodině vyjádřil soustrast. "Hluboce se mě to dotklo. Je smutné, že se tento opravdu statečný bojovník nemohl vrátit do vlasti. Zlobilo mě, že nedostal opravdové vyznamenání, alespoň Mirek Topolánek mu dal tu plaketu. Nejsmutnější je, že tu byli lidé, kteří je nepochopili a odsuzovali je. Je mi to líto," řekl iDNES.cz Schwarzenberg.
 
Zdroj: https://zpravy.idnes.cz

 

USA, Cleveland, OH, rozloučení s Radkem Mašínem 24.srpna 2011